• توضیحات
  • نظرات

تابلو برق دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور یا هر قطعه پیچیده ای از ماشین آلات به یک رابط کاربری نیاز دارد تا کاربر بتواند عملیات خود را کنترل کند، عملکرد کارآمد را بررسی کند و در صورت لزوم مداخله کند. ماشین آلات بیش از حد گرم می شوند، سرعت خود را کم می کنند، سرعت می گیرند و یا به طور کلی در عملکرد خود متفاوت هستند و این بر اساس عوامل متعددی مانند شرایط آب و هوایی و ساییدگی قطعات می باشد.

در ژنراتورها، این تغییرات مختلف یک سیگنال الکتریکی را تشکیل می دهند. اطلاعات بیشتر را نیز می توان در مقاله نحوه انتخاب دیزل ژنراتور مشاهده کنید. این سیگنال ها برای کنترل عملکرد دستگاه می توانند بصورت هوشمند پردازش شوند. بسیاری از ماشین آلات در محیط های شهری (مانند چراغ های سیگنال و درب های اتوماتیک) به دلیل وجود چنین کنترل کننده هایی کاملاً خودگردان هستند.

آنها سنسورهایی دارند که می توانند تغییرات در خصوصیات فیزیکی مانند گرما و سرعت را تشخیص دهند و بر این اساس سیگنال تولید می کنند. ژنراتورهای مدرن همچنین دارای سنسورهای مشابه برای تشخیص تغییرات در انواع پارامترهای مختلف هستند. از این موارد می توان برای کنترل ژنراتور از طریق یک صفحه کنترل استفاده کرد.

کنترل پنل دیزل ژنراتور

از نظر بصری، یک صفحه کنترل مجموعه ای از نمایشگرها است که اندازه گیری پارامترهای مختلف مانند ولتاژ، جریان و فرکانس را از طریق اندازه گیری نشان می دهد. این کنترل ها و اندازه گیری ها در بدنه ای فلزی، معمولاً ضد خوردگی، تنظیم می شوند تا از اثر باران یا برف محافظت شوند. صفحه ممکن است روی بدنه ژنراتور تنظیم شود، که معمولاً در مورد ژنراتورهای کوچک این مورد وجود دارد.

اگر روی ژنراتور نصب شده باشند، به طور معمول دارای لنت های ضد ارتعاشی هستند که به جداسازی پانل کنترل در برابر ضربه کمک می کنند. پانل های کنترل برای یک ژنراتور بزرگتر صنعتی می توانند کاملاً از ژنراتور جدا باشند و معمولاً به اندازه کافی بزرگ هستند تا بتوانند روی خودشان بایستند. این واحدها ممکن است در کنار ژنراتور به صورت قفسه ای یا دیواری نیز نصب شوند که در داخل محفظه یا برنامه های داخلی مانند مرکز داده معمول است.

تابلو های کنترل دیزل ژنراتور معمولاً دارای دکمه ها یا کلیدهایی هستند که به عملکرد ژنراتور مانند دکمه خاموش یا کلید روشن کمک می کنند. کلیدها معمولاً بر اساس عملکرد گروه بندی می شوند. این امر تابلو را برای استفاده ایمن می کند تا امکان انتخاب یا اجرای کنترل اشتباه توسط یک اپراتور را به حداقل می رساند.

تصور کنید که می خواهید ژنراتور ارتعاشی را با یک اهرم فنر دار در نیمه شب خاموش کنید و درک خواهید کرد که چرا داشتن یک برش ساده سوئیچ در صفحه کنترل منطقی است.

تابلو برق چگونه کار می کند؟

کنترل پنل در حال تبدیل شدن به یک قطعه الکترونیکی پیچیده با یک ریزپردازنده است که می تواند ورودی سنسورها را دستکاری کرده و به شما کمک کند تا به ماشین بازخورد دهد تا بتواند خود را مدیریت کند. یکی از این بازخوردها می تواند درجه حرارت باشد که نشان دهنده گرم شدن بیش از حد است ، مثال های دیگر می توانند بیش از حد، تحت سرعت و فشار روغن کم یا زیاد باشند.

به طور معمول، یک سنسور گرما در داخل ژنراتور تجمع گرما را در بدنه ژنراتور احساس می کند و آن را به ریز پردازنده در صفحه کنترل منتقل می کند. سپس، اگر ریزپردازنده، فشار روغن کم یا دمای خنک کننده خیلی زیاد باشد، و منجر به تجمع گرما شود، ریز پردازنده اقدامات موثری را برای تنظیم عملکرد دستگاه از جمله خاموش شدن انجام خواهد داد.

در شرایط صنعتی، این عملکرد پانل های کنترل به طور فزاینده ای حیاتی می شود. ریزپردازنده یا میکروکنترلر در مدارهای داخل صفحه کنترل تعبیه شده است و طوری برنامه ریزی شده است که ورودی سنسور را گرفته و با قوانین کنترل برنامه ریزی شده نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

پانل های کنترل می توان با یک سوئیچ انتقال خودکار (ATS) ترکیب کرد تا تداوم برق را حفظ کند. ATS با قطع شبکه محلی شما قطعی برق را تشخیص می دهد. این به صفحه کنترل سیگنال می دهد تا ژنراتور را راه اندازی کند. بسته به نوع ژنراتور مورد استفاده، پانل کنترل ممکن است شاخه های برقی را برای مدت زمان قابل تنظیم فعال کند. سپس ژنراتور را با استفاده از یک استارت اتوماتیک شروع می کند ، شبیه به همان چیزی که صبح هنگام روشن کردن کلیدها در احتراق ماشین خود درگیر می شوید.

به محض رسیدن سرعت موتور ژنراتور ، استارت خاموش می شود. سپس ATS به برق ژنراتور تغییر می کند و می توانید مثل همیشه به کار خود برگردید ، بدون اینکه مجبور شوید با عصبانیت درگیر شوید تا بفهمید چه چیزی باعث از بین رفتن برق شده است. این جنبه از یک صفحه کنترل ، آن را در خانه ها در شرایط بد آب و هوایی و در شرایط صنعتی برای اطمینان از تداوم حیاتی بودن مأموریت بسیار مفید می کند.

پانل های کنترل سفارشی

واحدهای صفحه کنترل معمولاً توسط سازنده ژنراتور شما طراحی و تولید می شوند. اکثر ژنراتورها دارای پنل های کنترل یکپارچه ای هستند که با محصول تعبیه شده اند.

برخی از موارد رایج پانل های کنترل امروزی شامل موارد زیر است: بازخوانی دیجیتالی مداوم ، صفحه نمایش LCD با کاراکتر بزرگ ، نمایشگرهایی با سنسور عملکرد ، فشار روغن و سنسورهای دمای آب ، تنظیم نقاط و گزینه های پیام سفارشی ، مهار سیم کشی ، قابلیت شروع / توقف از راه دور و محلی و البته قابلیت خاموش کردن.

شما ممکن است نیازهای ویژه ای در بالا و فراتر از مجموعه ویژگی های مشترک موجود در واحدهای استاندارد داشته باشید، مانند اندازه گیری ها و مترها، پارامترهای بسیار خاصی که باید کنترل شوند، اولویت برای نشانگرهای LCD در مقایسه با کنتورهای آنالوگ ، نیازهای اتوماسیون و عوامل مختلف دیگری که معمولاً توسط صفحه کنترل اصلی سازنده ژنراتور ارائه نمی شوند.

در چنین شرایطی، می توانید یک کنترل پنل سفارشی طراحی کرده و سپس بر روی ژنراتور نصب کنید، یا از تعدادی از فروشندگان شخص ثالث متخصص در کنترل پنل ها خریداری کنید که نیاز شما را برآورده کند. پانل های سفارشی هم در ژنراتورهای صنعتی و هم در تولید کنندگان مسکونی بسیار محبوب هستند.

انواع تابلوهای برق دیزل ژنراتور

الف ) تابلو کنترل دستی دیزل ژنراتور :

تابلو ژنراتور دیزل معمولی یا دستی یک نمونه ساده و قدیمی می باشد که اصولا” دارای پنج دست آنالوگ مستطیلی با زمینه سفید برای نشان دادن ویژگی های فعلی می باشد. سه دست نشانگر آمپرجریان ،جریان سه فاز، یک نقطه ولتاژ و یک دست نشانگر فرکانس خروجی موتور الکتریکی یا دیزل ژنراتور می باشد و همین طور در این پنل اضطراری برق دو نشانگر دور کوچک وجود دارد که یکی از آنها فشار را نشان می دهد.

مزیت پنل معمولی دیزل ژنراتور این می باشد که کار با آن بسیار آسان است، چون تمام پارامترهای تابلو به راحتی برای اپراتور قابل مشاهده می باشد، اما از جانب دیگر مهمترین نقطه ضعف این نوع پنل، دقت کم پانل های آنالوگ و آسیب پذیری آن ها است.دیزل ژنراتور ها در صورت بهره برداری از تقسیم تدریجی شاخص ها در تابلو استفاده می کنند.در صورت افزایش ناگهانی میزان مصرف، میزان ارتعاشات دیزل ژنراتور بسیار بیشتر می شود.

همچنین لازم به ذکر می باشد از آنجا که کمک فنرهای لاستیکی تابلو های نصب شده بر روی ژنراتور، به مرور زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و خشک می شوند، بنابراین ارتعاشات بیشتری را به تابلو نصب شده روی ژنراتور منتقل می کنند و در نتیجه شکست سریع تر نشانگرها را فراهم می کنند. و اجزای دیگر تابلو کنترل دیزل ژنراتور،امروزه حتی در تابلو های امرجنسی ژنراتور برق (تابلو دیزل ژنراتور معمولی) از انواع مختلف تابلوهای الکترونیکی (PLC) استفاده شده که کنترل و نمایش پارامترهای دیزل ژنراتور با دقت و سهولت بسیار بالا می باشد.

‎ ب) تابلو اتوماتیک دیزل ژنراتور چنج اور:‎

نقش تعویض ورودی منبع تغذیه برای پروژه بین برق شهر و ژنراتور برق بر عهده سوئیچ اتوماتیک می باشد. با استفاده از تابلو اتوماتیک می توان از دو منبع تغذیه استفاده کرد، به طوری که در هر زمان فقط از یک منبع (برق شهری و دیزل ژنراتور) استفاده می شود، یعنی این پروژه تنها از یک منبع تغذیه تامین می شود.

ساده ترین نوع سوئیچ بصورت دستی است که شامل یک سوئیچ سه حالته است که با صفر ها و یک و دو مشخص شده است. صفر نشان دهنده خنثی (خاموش) ، یک حالت برق شهر و دو حالت برق ژنراتور می باشد.

این نوع تابلو به طور اتوماتیک کار نمی کند و توسط اپراتور (کاربر) تغییر می کند تا حالت های کلیدی را تغییر دهد. لازم به ذکر می باشد که معمولاً از تابلوهای دستی در جریان های تک فاز استفاده می شود و برای آمپرهای زیاد با جریان های سه فاز، از تابلوهای پیشرفته با سوئیچینگ اتوماتیک استفاده می شود.

نوع پیشرفته تابلوها از نوع خودکار می باشد که در آن عملیات تغییر منبع جریان به طور کامل از طریق دو کنتاکتور یا سوئیچ موتور انجام می شود. با استفاده از پنل اتوماتیک دیزل ژنراتور در صورت قطع برق از شبکه اصلی، دیزل ژنراتور به طور خودکار وارد مدار می شود و با وصل شدن مجدد برق شبکه اصلی، دیزل ژنراتور بطور خودکار از مدار خارج می شود.

طراحی و ساخت تابلوهای اتوماتیک بسیار حساس می باشد، زیرا با استفاده از تابلوهای دیزل ژنراتور اتوماتیک، مداخله اپراتور (کاربر) بسیار کاهش می یابد و بعضا از بین می رود، بنابراین باید کلیه مسائل فنی پیش بینی شود تا ژنراتور دیزلی محتمل باشد. برای روشن کردن رسیدن به بالاترین سطح ممکن در تنظیمات پنل معمولاً حداکثر تعداد دیزل ژنراتور شروع می شود که منبع تغذیه برق شش باشد و اگر ژنراتور دیزلی بعد از شش کار روشن نشود، مداخله اپراتور لازم خواهد بود.

از جمله دیگر موارد حساس فنی که باید در طراحی و ساخت تابلو دیزل ژنراتور اتوماتیک در نظر گرفته شود، پیش بینی و طراحی تابلو برای کاهش احتمال ورود جریان معکوس به ژنراتور کاهش می یابد ،که خسارات مالی و گاه انسانی باعث می شود.

ج )تابلو پارالل دیزل ژنراتور:

‎تابلو های برق اضطراری برای سنکرون و اضافه کردن جریان خروجی دو یا چند دیزل ژنراتور با برق اصلی طراحی و ساخته می شوند. زمانی که تجهیزات و مصرف کنندگان جدیدی را به پروژه خود اضافه می کنید و دیزل ژنراتور قبلی شما پاسخگوی نیاز فعلی شما نمی باشد، به جای اینکه دیزل ژنراتور قبلی را با یک دیزل ژنراتور با قدرت بسیار بالاتر جایگزین کنید، منطقی ترین روش برای جبران پروژه اضافه کردن دیزل ژنراتور می باشد.

قدرت پروژه این دستگاه دیزل ژنراتور جدید در مقایسه با دیزل ژنراتور قبلی و استفاده از پانل های موازی است که منجر به پس انداز قابل توجهی در هزینه های پروژه می شود.

سنکرون دیزل ژنراتور

در صورتی که بخواهیم چند دستگاه دیزل ژنراتور را با یکدیگر سنکرون، یا موازی، نماییم باید چند نکته مهم را مد نظر قرار دهیم. اولین نکته حائذ اهمیت میزان برق ورودی شهر می باشد. به منظور شفاف سازی این بحث شرایط طراحی تابلو برق یک بیمارستان را به طور فرضی در نظر می گیریم.

طراحی تابلو برق بیمارستان

برای مثال برق ورودی این بیمارستان از دو ترانس ورودی هر کدام با توان ۲۰۰۰ آمپر تامین می گردد. بنابراین مجموع توان ورودی به مجموعه برق بیمارستان حدود ۴۰۰۰ آمپر می باشد. از طرف دیگر دو دیزل ژنراتور وجود دارد که توان هر کدام ۲۰۰۰ آمپر می باشد. در این مثال، فرض می شود که مجموع توان برق ورودی از سمت ترانس های شهری و مجموع توان دستگاه های دیزل ژنراتور با یکدیگر برابر با ۴۰۰۰ آمپر می باشند.

تابلو برق پیشنهادی مربوط به این پروژه از ۴ شبکه مستقل تشکیل می شود. شبکه اول برق ورودی دستگاه دیزل ژنراتور اول می باشد که به یک برد کنترل دیپسی و کلید اشنایدر ۲۰۰۰ آمپر و سایر متعلقات مجهز است. و شبکه دوم نیز جریان ورودی دیزل ژنراتور دوم خواهد بود که به یک برد کنترل دیپسی و کلید اشنایدر ۲۰۰۰ آمپر مجهز می باشد. این دو بخش با یکدیگر سنکرون شده و Load آن به بخش سوم تابلو برق وارد می شوند. دستگاه ها به طور مجزا می توانند تحت نظارت برد کنترل به ترتیب وارد مدار برق شوند.

کلید ۴۰۰۰ آمپر اشنایدر نصب شده در بخش چهارم تابلو برق مسئول قطع و وصل کردن برق شهر می باشد. عملکرد کلید مورد نظر توسط یک برد دیپسی مستقل کنترل می شود. پس از آنکه که برد دیپسی قطع شدن برق ترانس ها و یا نوسان شدید آنها را تشخیص دهد با ارسال فرمان به کلید ۴۰۰۰ آمپر برق شهر را کاملا قطع کرده و سپس کلید ۲۰۰۰ آمپر دیزل ژنراتور شماره یک باز می گردد و جریان برق از سوی دیزل ژنراتور اول وارد مدار می شود. ساختار کلی این تابلو برق به صورت زیر می باشد:

تابلو برق دیزل ژنراتور |قیمت تابلو کنترل

در صورتی که برق مورد نیاز مرکز بیش از توان دستگاه دیزل ژنراتور اول باشد، در ادامه دستگاه دیزل ژنراتور دوم نیز وارد مدار خواهد شود و به این صورت توان تولید برق حدودا ۲ برابر خواهد بود. تصویر مدار Load این تابلو در نمای زیر به خوبی نشان داده شده است. در تصویر زیر Load از بخش سوم تابلو برق بین کلید ۴۰۰۰ آمپر برق شهر و پس از کلید های ۲۰۰۰ آمپر خارج می گردد.

تابلو برق دیزل ژنراتور |قیمت تابلو کنترل

حال به فرض اول مساله باز می گردیم. برق ورودی بیمارستان مذکور از ۲ ترانس ورودی تامین می شود. در صورتی که جریان ورودی یکی از ترانس ها دچار نوسان شدید باشد و یا صرفا یکی از ترانس ها قطع گردد لازم است که ترانس مورد نظر به طور مستقل از پشت کلید ۴۰۰۰ آمپر ورودی تابلو برق ATS ، سنکرون طراحی شده قطع گردد.

بر این اساس هر کدام از ترانس ها قبل از ورود به کلید ۴۰۰۰ آمپر نشان داده شده در شماتیک تابلو مورد بحث باید به یک عدد کلید موتور دار ۲۰۰۰ آمپری و برد دیپسی مجهز باشند. این اقدام سبب می شود تا در صورت معیوب بودن یک ترانس، سیستم کنترل طراحی شده به طور خودکار بتواند جریان ورودی از ترانس مورد بحث را قطع نماید.

این طرح فنی بدان جهت مطلوبیت دارد که در صورتی که توان خروجی یک ترانس در ساعت مشخصی از روز بتواند مجموع نیاز مصرف در بیمارستان فرضی را پوشش دهد با قطع یک ترانس و در مدار نگهداشتن ترانس دوم همچنان نیازی به روشن نمودن دیزل ژنراتورها نخواهد بود. نکته حائز اهمیت آن است که در عموم سازمان ها، ساختمان های اداری و یا تاسیسات صنعتی، مجموعه توان ورودی از یک ترانس واحد تامین می گردد. در این صورت ساختار تابلو برق تولید شده بسیار ساده تر خواهد بود.

مهندسین واحد برق شرکت بینش ابتکار در هر پروژه با توجه به الزامات کاری و نیاز پروژه می توانند تابلو برق ATS مورد نیاز و یا سیستم سنکرون را طراحی کرده و آن را به درستی در محل نصب نمایند. با استفاده از سیستم سنکرون می توان دو و یا چند دستگاه را به طور همزمان در مدار برق نصب نمود. عموما دستگاه های دیزل ژنراتور سنکرون شده از نظر توان تولید برق مشابه یکدیگر هستند. اما این بدان معنا نیست که دو یا چند دستگاه با ظرفیت های متفاوت را نمی توان با یکدیگر سنکرون نمود. بی شک سنکرون نمودن چند دستگاه با ظرفیت و توان تولید متفاوت به تجربه و مهارت بسیار بالایی نیاز دارد که کلیه الزامات آن توسط تیم فنی شرکت بینش ابتکار خاورمیانه در نظر گرفته خواهد شد.

قطعات اصلی تابلو برق دیزل ژنراتور

  • ماژول کنترل

ماژول کنترل قلب تابلو برق است. این ماژول الکترونیکی اساساً یک PLC کوچک است، سیگنال های الکتریکی را می گیرد و تصمیم می گیرد که در مرحله بعدی چه کاری انجام دهد. این ها معمولاً برای دستیابی به نتایج مختلف برای برنامه های مختلف قابل برنامه ریزی هستند.برای نظارت و کنترل پارامترهای ژنراتورهای دیزل و ارائه توابع حفاظتی سیستم استفاده می شود.

به طور معمول در یک دیزل ژنراتور ، ماژول کنترل ژنراتور وظیفه راه اندازی موتور ، نظارت بر حفاظت از ژنراتورهای مختلف و نمایش هشدارها یا خاموش کردن موتور را در صورت عدم حفاظت خارج از محدوده تعریف شده بر عهده دارد.

برند های ماژول کنترل دیزل ژنراتور کدامند ؟

برند های بسیاری از کنترل کننده های دیزل ژنراتور موجود است ، رایج ترین موارد موجود:

  • Deep Sea Electronic
  • DEIF
  • Power Wizard
  • Power Command
  • Comap

بیشتر تولیدکنندگان  طیف گسترده ای از کنترلرها را ارائه می دهند ، انواع گران قیمت و پیشرفته آن طیف وسیعی از حفاظت ها و عملکردها را متناسب با برنامه های پیشرفته تر ارائه می دهند.

  • ریل ترمینال

ریل ترمینال ، به طور کلی مفید است. و یک نقطه اتصال برای تمام کابل های موجود در موتور و دینام می باشد، سپس آن ها به ماژول کنترل متصل می شوند.خروجی های ماژول کنترل به همان اندازه به ریل ترمینال منتقل می شود و سپس به موتور و دینام منتقل می شود. فیوزها یا قطع کننده های مدار کوچک اغلب در ریل ترمینال یافت می شوند و مانند دستگاه های محافظتی عمل می کنند.

  • ترانسفورماتور جریان

ترانسفورماتورهای جریان، برای تبدیل جریان زیاد دینام به جریان پایین تر جهت نظارت استفاده می شوند. الکترونیک حساس در ماژول کنترل نمی تواند مستقیماً جریان های عظیم حاصل از ترمینال های دینام را کنترل کند. به طور معمول ترانسفورماتورها، جریان را برای پایش به محدوده ۰-۵A تبدیل می کنند.

  • قطع کننده مدار

قطع کننده اصلی خروجی ، که همیشه در صفحه کنترل یافت نمی شود،  می تواند در واحدهای بزرگ جدا و آزاد باشد. از قطع کننده مدار برای جلوگیری از جریان در صورت اضافه بار یا اتصال کوتاه استفاده می شود.

جهت مشاوره خرید | نحوه انتخاب | نصب و راه اندازی | گارانتی | ضمانت | لیست قیمت با کارشناسان فروش شرکت بینش ابتکار تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۸۸۲۶۱۷۶۰ – ۰۲۱۸۸۲۸۸۳۷۴ – ۰۹۰۱۴۱۰۰۲۱۵

لطفا دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش و پاسخ


اگر سوالی دارید بپرسید

login-user

نام خود را وارد کنید

شماره موبایل خود را وارد کنید

02:00

login-user

شماره موبایل خود را وارد کنید

02:00

ثبت نام