• توضیحات
 • نظرات

[vc_row height=”small”][vc_column][us_page_title font_size=”20″ color=”#1135c4″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row height=”small”][vc_column el_class=”boxxxx” css=”.vc_custom_1609581060206{padding-top: 10px !important;padding-right: 10px !important;padding-bottom: 10px !important;padding-left: 10px !important;}”][vc_column_text]

کانوپی دیزل ژنراتور چیست؟

داشتن یک ژنراتور سایبان بهترین راه برای ایمن سازی در برابر آب و هوای بد یا محافظت می باشد. به طور مثال وقتی یک کالای گران قیمت می خریم ،امنیت آن همیشه یک نگرانی اساسی برای ما می باشد و برای تأمین امنیت کالای لوکس خود هزینه زیادی صرف می کنیم ، ژنراتور نیز یک نیاز اساسی می باشد اما به دلیل قیمت بالای آن، همه ما می خواهیم امنیت بهتری را در برای دیزل ژنراتور ها قرار دهیم.

کانوپی از ژنراتور برق شما در برابر گرد و غبار، قطره باران و سایر ذرات مضر و اجزای آن محافظت می کند. یک سایبان ضد صدا کامل یا مناسب برای ژنراتور خانگی نیز صدای موتور ژنراتور را کاهش می دهد. اما قبل از خرید کانوپی ژنراتور باید بدانید که کانوپی چیست و چگونه کار می کند.

در این مقاله، ما اطلاعات دقیق در مورد انواع، ویژگی ها، مزایا و سایر توابع اصلی کانوپی دیزل ژنراتور را به شما ارائه می دهیم.

دیزل ژنراتور های سایلنت

دارای یک کاور یا اصطلاحا کانوپی سایلنسر می باشند که انواع مختلفی نیز دارند. کاربرد این کانوپی(silencer) که دستگاه را کاملا می پوشاند، در وهله اول کاهش صدای موتور ژنراتور می باشد.

موتورهای دیزل به ویژه در حجم های بالا و تعداد سیلندرهای زیاد صدای آزار دهنده‌ای تولید می کنند که در فضاهای صنعتی و ساخت و ساز و یا موقعیت‌هایی که دستگاه می‌تواند در فاصله‌ای دورتر از محل حضور افراد و پرسنل و محل سکونت نصب شود مانعی محسوب نمی شود.اما در مکان های شهری و نزدیک به محل سکونت و ادارات و اماکنی چون بیمارستان ها که سکوت محوطه اهمیت بالایی دارد، این گونه صداها قابل تحمل نمی‌باشد.

شکل ظاهری اتاقک دیزل ژنراتور سایلنت به صورت یک کاور فلزی می باشد که تمامی اجزای موتور و ژنراتور را پوشانده است.این اتاقک فلزی به غیر از خاصیت صداگیری از شرایط محیطی و آب و هوا و همچنین دسترسی به دیزل ژنراتور نیز محافظت می کند.

دیزل ژنراتور ها مخصوصا در توان های بالا عمدتا صدای بلند و گوش خراشی را دارند و به همین دلیل از کانوپی سایلنت یا اتاقک ضد صدا استفاده می کنند. این اتاقک ها به غیر از صداگیری خاصیت ضد رطوبت بودن و ضد گرد و غبار بودن و بعضا ضد انفجار بودن هم دارا می باشند. از دلایل دیگر استفاده از کانوپی محافظت از خود دستگاه دیزل ژنراتور است که به دلیل وجود قفل در درب ها و محدود کردن دسترسی به دیزل ژنراتور در محیط های پر رفت و آمد کارگاهی بسیار مناسب می باشد. در داخل این اتاقک فلزی برای کم کردن صدا از فوم هایی که شکل ظاهری آن به صورت شانه تخم مرغ می باشد استفاده می کنند. این فوم ها به دلیل نزدیک بودن به موتور و دما بالا باید ضد حریق و توان تحمل حرارت بالا را داشته باشند.

کانوپی ژنراتور چگونه کار می کند

پوشاندن دیزل ژنراتور خود در هوای مرطوب بسیار مهم است. سایبان ژنراتور در اندازه ها و طرح های مختلف موجود است که ارزان تر و کارآمدتر هستند. کانوپی از پشتیبان گیری برق شما محافظت کرده و به شما کمک می کند تا دیزل ژنراتور بدون وقفه کار کند.

اساساً کانوپی جعبه ای با سیستم تهویه مناسب است. این واحد تهویه به کنترل دمای موتور ژنراتور و عبور کلیه گازها از واحد خارجی کمک می کند. این کانوپی موجود در فولاد ضد زنگ با طراحی فلزات سنگین که می تواند از تجهیزات داخلی در برابر هر شرایطی محافظت کند. همچنین، شما می توانید کانوپی را خود طراحی کنید. اما در زمان طراحی محفظه ، شما باید چند نکته مهم و مواردی را که در ساخت محفظه ژنراتور مورد نیاز است ، در نظر بگیرید.

عوامل موثر در انتخاب کانوپی

 • نوع و ضخامت ورق شاسی
 •  نوع و ضخامت ورق بدنه
 • نوع عایق حرارتی داخل کانوپی
 • کیفیت رنگ کانوپی
 • کیفیت دسته موتورها
 • طراحی جدید بدنه با رنگ بندی مناسب
 • کیفیت قفل و اتصال درب ها
 • میزان کاهش صدا تا میزان کمتر از 75db در فاصله کمتر از 7 متر
 • منبع اگزوز دو جداره و صدا خفه کن اگزوز
 • قلاب های مناسب برای حمل با جرثقیل
 • خم پشت کانال های ورود و خروج هوا
 • قفل های درب مناسب و بدون لرزش
 • قابل حمل با لیفتراک
 • مناسب بودن فضای داخل کانوپی برای نصب تابلو برق
 • اتصالات بدنه پیچی و قابل باز شدن در زمان انجام تعمیرات اساسی
 • استفاده از پیچ ها و اتصالات تمام گالوانیزه
 • استفاده از عایق حرارتی نسوز
 • دارای مخزن سوخت روزانه با ظرفیت مناسب

مزایای اصلی کانوپی دیزل ژنراتور

 • حفاظت ایمنی دیزل ژنراتور به دلیل وجود قفل در درب ها و محدود کردن دسترسی به دیزل ژنراتور در محیط های پر رفت و آمد کارگاهی
 • حفاظت فیزیکی دیزل ژنراتور در برابر گرد و غبار و باران و برف
 • کمک به خنک کردن دیزل ژنراتور به خصوص در مناطق مرطوب و گرمسیری
 •  محافظت دیزل ژنراتور در برابر فرسودگی طبیعی و افزایش عمر مفید ماشین آلات و قطعات
 • یک ژنراتور قابل حمل بسیار ایمن کار می کند و از آسیب ناشی از هوای بارانی جلوگیری می کند. این امر به تأمین سرمایه شما کمک می کند.
 • ژنراتور اینورتر اندازه کوچک که ما در یک کمپین یا هر فعالیت دیگر در فضای باز از آن استفاده می کنیم ، با کمک کانوپی در هر مکان باز کاملاً ذخیره می شود.در هوای مرطوب تمام پریزها و سیم های برق ایمن هستند.
 • با کمک سایبان، ژنراتور صنعتی خود را به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کنید. این بدان معنی است که شما قابلیت حمل و نقل را به ژنراتور خود ارائه می دهید.
 • جدا از آن، ویژگی عایق صوتی سایبان باعث محبوبیت بیشتر آن ها در هر مکان کاری می شود. به طور خلاصه، می توان گفت ، با کمک سایبان ها می توانید یک ژنراتور بی صدا بسازید.
 • همچنین ، بهترین ویژگی در طراحی سایبان با قابلیت دسترسی آسان و از همه قطعات برای حفظ دیزل ژنراتور.

کانوپی سوپر سایلنت

کانوپی دیزل ژنراتور مانند یک اتاقک فلزی کوچک دستگاه را داخل خود جای می دهد و از آن محافظت می نماید. اهداف استفاده از کانوپی را در چند مورد می توان خلاصه نمود. اولین نقش اساسی کانوپی کاهش صدای دستگاه دیزل ژنراتور و همچنین محفوظ نمودن دستگاه از دسترس دیگران می باشد. همچنین در صورتی که دستگاه دیزل ژنراتور در فضای باز نصب شود، کانوپی می تواند مانند یک اتاقک کوچک دستگاه را از عوامل خارجی مانند ریزش آب باران، گرد و خاک، و برخورد اجسام خارجی به سطح دستگاه محافظت نماید. یک کانوپی مرغوب دارای مولفه اصلی می باشد که در این یادداشت فنی به آن موارد اشاره می شود.

1- مقاومت مطلوب شاسی و بدنه

شاسی دیزل ژنراتور در صورتی که دستگاه مجهز به کانوپی باشد کمی بلندتر از حد معمول ساخته می شود زیرا در بخش انتهای کانوپی یک فضای خالی برای عبور هوای رادیاتور و نصب منبع اگزوز در نظر گرفته می شود. در رِنج دستگاه های متوسط (با توان 100kva تا 400kva) ضخامت ورق شاسی کانوپی 4 میلی متر می باشد. همچنین ضخامت ورق آهن مناسب برای بدنه کانوپی 2 میلی متر است.در صورتی که تابلو برق دستگاه داخل کانوپی نصب شده باشد ضخامت ورق مورد استفاده در تولید بدنه تابلو برق 1.25 میلی متر می باشد.

شاسی و کانوپی دستگاه باید به گونه ای مقاوم و مستحکم تولید شود تا به این وسیله از بروز ارتعاشات اضافی در بدنه دستگاه جلوگیری شود. اتصالات بدنه کانوپی باید با پیچ و مهره به یکدیگر متصل شوند تا در زمان انجام تعمیرات اساسی بتوان قطعات بدنه را از هم جدا نمود.همچنین شاسی و بدنه مرغوب  باید طوری ساخته شود که ارتعاشات اضافی دستگاه در زمان روشن بودن در آن از بین رفته و بدنه دستگاه در هنگام کار دارای لرزش های بیش از اندازه نباشد، همچنین قلاب های مناسب برای بالابر و جرثقیل باید به طرز صحیحی در بالای کانوپی تعبیه گردند که اولا تحمل وزن دستگاه با مخزن پر از سوخت را به خوبی داشته باشند و ثانیا در زمان بلند کردن دستگاه تعادل وزنی دستگاه به درستی حفظ گردد.

کانوپی دیزل ژنراتور | دیزل ژنراتور سایلنت

کانوپی دستگاه دیزل ژنراتور

2- رنگ کانوپی

ضخامت رنگ کوره ای کانوپی 50 الی 70 میکرون است و در صورتی که رنگ مورد نظر حالت چرمی و آج دار باشد، میزان ضخامت آن تا عدد 70 الی 100 میکرون قابل افزایش است. کیفیت رنگ انتخابی و کیفیت مراحل رنگ آمیزی در حفظ کیفیت نهایی رنگ کوره ای بسیار تاثیر گذار و تعیین کننده می باشد.

برای مثال: در ابتدای مرحله رنگ آمیزی، قطعات بدنه باید به طور کامل شستشو شوند و هر گونه آثار موارد روغنی، گرد و غبار، و یا زنگ آهن باید از سطح قطعات به درستی پاک شوند. در صورتی که شستشوی قطعات به درستی انجام نگیرد، رنگ مورد نظر در طی زمان از محل باقی ماندن آلودگی های سطحی جدا می شود. دقت عمل در شستشوی صحیح و رنگ آمیزی قطعات بسیار حائز اهمیت است و نمی توان صرفا استفاده از رنگ مرغوب را عامل نهایی تضمین کننده کیفیت رنگ کانوپی دستگاه دانست. در صورتی که رنگ انتخابی از نوع مرغوب باشد و همچنین مراحل رنگ کاری نیز به درستی رعایت شوند، رنگ کانوپی حتی در مناطق مرطوب می تواند بیش از مدت 10 سال بدون آثار خردگی با کیفیت مطلوب بر روی سطح باقی بماند.

کانوپی دیزل ژنراتور | دیزل ژنراتور سایلنت

رنگ کوره ای تُرک درجه یک استفاده شده با درجه مقاومت بسیار بالا برای کانوپی ساخت شرکت بینش ابتکار خاورمیانه

3- عایق بندی صوتی

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، یکی از مهمترین اهداف استفاده از کانوپی کاهش صدای دستگاه می باشد. موتور دستگاه دیزل، مانند سایر موتورهای درون سوز در هنگام کار حرارت قابل ملاحظه ای را تولید می نماید. در صورتی که کانوپی به سیستم گردش هوای مناسب مجهز نباشد، حرارت موتور در داخل محفظه حبس می گردد زیرا این امر به عدم خنک کاری صحیح موتور منجر شده و خسارات و نواقص فنی بسیار زیادی را در پی خواهد داشت. در صورتی که کانوپی دارای منافذ ورودی و خروجی متعدد باشد، این امر سبب می شود که سطح محفوظ کانوپی کاهش یابد و امواج صوتی از منافذ ورودی و خروجی هوا در محیط منتشر شوند.

به بیان ساده تر هرچه سطح کانال های ورود و خروجی هوا بزرگتر باشد، سطح عایق بندی صوتی کانوپی نیز کاهش می یابد. طراحان صنعتی و متخصصین تولید کانوپی های مرغوب با استفاده ایجاد سطوح مورب در پشت کانال های کانوپی از خروج صدا از بدنه کانوپی جلو گیری می کنند. این امر سبب می شود که بدنه کانوپی به کانال های هوای مناسب مجهز شود و از طرفی عایق بندی صوتی کانوپی نیز به طور مطلوب حفظ شود.

کانوپی دیزل ژنراتور | دیزل ژنراتور سایلنت

کانال خروجی هوا در قسمت پشت کانوپی

کانوپی دیزل ژنراتور | دیزل ژنراتور سایلنت

صفحه خم صداگیر پشت کانال خروجی هوا

4- دسته موتور ها و اتصالات

دسته موتورهای تعبیه شده بر روی شاسی باید کاملا مرغوب باشند. دسته موتورها سبب می شوند تا موتور دستگاه به درستی در جای خود محکم و بدون لرزش نصب شود. در صورتی که دسته موتورها نتوانند فشار و لرزش موتور و ژنراتور را به درستی کنترل نمایند، این ارتعاشات به شاسی و بدنه کانوپی منتقل می گردد. و همچنین در صورتی که اتصالات قطعات شاسی و کانوپی به درستی نصب نشده باشند در اثر بروز ارتعاشات ممکن است صدای بسیار زیادی را تولید نمایند. کلیه اتصالات، پیچ و مهره های استفاده شده در بدنه کانوپی باید از نوع ضد زنگ باشند.

کانوپی دیزل ژنراتور | دیزل ژنراتور سایلنت

نمونه ای از دسته موتورهای دیزل ژنراتور و نحوه نصب بر روی شاسی

[/vc_column_text][us_separator][/vc_column][/vc_row]

لطفا دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش و پاسخ


اگر سوالی دارید بپرسید

login-user

نام خود را وارد کنید

شماره موبایل خود را وارد کنید

02:00

login-user

شماره موبایل خود را وارد کنید

02:00

ثبت نام