• توضیحات
 • نظرات

[vc_row][vc_column][vc_empty_space][us_page_title font_size=”20″ color=”#3724e5″ align=”center”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column el_class=”boxxxx”][vc_column_text]

انواع دیزل ژنراتور و اجزای آن

دیزل ژنراتور وسیله ای است که انرژی مکانیکی بدست آمده از یک منبع خارجی را به انرژی الکتریکی قابل استفاده تبدیل می کند. دیزل ژنراتور برای تأمین برق مورد استفاده قرار می گیرد که در صورت قطع شدن برق و جلوگیری از قطع فعالیت های روزمره یا ایجاد اختلال در فعالیت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیزل ژنراتورها می توان در تنظیمات مختلف الکتریکی و فیزیکی برای استفاده در زمینه های مختلف استفاده کرد. در این مقاله ، نحوه کارکرد دیزل ژنراتور ، اجزای اصلی دیزل ژنراتور و عملکرد و کارکرد دیزل ژنراتور به عنوان منبع ثانویه انرژی الکتریکی در زمینه های مسکونی و صنعتی را بررسی می کنیم.

اجزای اصلی یک دیزل ژنراتور

 1. موتور ژنراتور
 2. دینام (ژنراتور)
 3. سیستم های سوخت (تانک دیزل ژنراتور)
 4. رگولاتور ولتاژ
 5. سیستم های خنک کننده و اگزوز
 6. سیستم های روانکاری
 7. شارژر باتری
 8. کنترل پنل
 9. مجمع اصلی / قاب (شاسی دیزل ژنراتور)

 موتور ژنراتور

موتور ژنراتور منبع انرژی مکانیکی ورودی به دیزل ژنراتور است. اندازه توان موتور دیزل را می توان مستقیماً با حداکثر توان خروجی ژنراتور (دیزل ژنراتور) مرتبط کرد. در انتخاب موتور دیزلی مناسب برای دیزل ژنراتور ، فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شود. بینش ابتکارخاورمیانه در میان واردکنندگان دیزل ژنراتور، به نوع و نحوه عملکرد دیزل ژنراتورها و در آخر نحوه نگهداری موتور دیزل بر روی دیزل ژنراتور اشاره میکند. در این مقاله به دو نکته اساسی در انتخاب موتور دیزل برای استفاده در دیزل ژنراتور اشاره شده است.

 • نوع سوخت مورد استفاده دیزل ژنراتور
 • نوع سوپاپ های موتور دیزل ژنراتور

درموتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سیلندر از امتیازاتی نسبت به سایر انواع موتور ها دارا می باشد:

 • طراحی جمع و جور
 • عملیات مکانیزم ساده
 • دوام و کیفیت بالاتر
 • کاربر پسند در عملیات
 • سر و صدای کم در طول عملیات
 • سطح انتشار پایین

با این حال، موتور دیزل ژنراتور OHV نیز گران تر از موتورهای دیگر است. در حالت کلی از 2 حالت سوپاپ در موتور دیزل ژنراتورها استفاده می شود:

 • موتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سیلندر (Overhead Valve – OHV)
 • موتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در بدنه موتور دیزل (Overhead Valve none -non-OHV)

دینام (ژنراتور)

دینام ،بخشی از دیزل ژنراتور است که از ورودی مکانیکی تأمین شده توسط موتور دیزل ژنراتور، برق تولید می کند. ژنراتور شامل مجموعه ای از قطعات ثابت و متحرک است که در یک محفظه روکش قرار گرفته اند. این اجزا به طور خودکار به یکدیگر متصل می شوند ، و در نتیجه باعث حرکت نسبی بین میدان های مغناطیسی و الکتریکی می شوند که به نوبه خود باعث تولید برق می شود.

سیستم سوخت دیزل ژنراتور

مخزن سوخت معمولاً ظرفیت کافی برای روشن نگه داشتن دیزل ژنراتور را به طور متوسط ​​6 تا 8 ساعت دارد. در مورد یک دیزل ژنراتور کوچک ، مخزن سوخت بخشی از پایه شاسی دیزل ژنراتور است یا در بالای قاب دیزل ژنراتور نصب شده است. برای استفاده تجاری از دیزل ژنراتورها ، ممکن است منجر به ساخت و نصب مخزن سوخت خارجی در کنار دیزل ژنراتور شود.

رگولاتور ولتاژ

همانطور که از نام این بخش پیداست، جهت تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور است. مکانیسم زیر برای هر یک از مولفه ها نقش موثری در روند تنظیم ولتاژ را دارا می باشد.

رگولاتور ولتاژ:تبدیل ولتاژ AC به جریان DC، تنظیم کننده ولتاژ جهت اینکه یک بخش کوچک از خروجی ژنراتور ولتاژ AC و تبدیل آن را به جریان DC تبدیل نماید.

سیم پیچ تحریک (Exciter Windings): تبدیل جریان DC به AC کنونی – سیم پیچ تحریک در حال حاضر عملکرد شبیه به سیم پیچ های استاتور اولیه و کوچک، در تولید جریان AC نقش دارد. سیم پیچ تحریک به واحدهای شناخته شده به یکسو کننده دوار متصل شده است.

دوار یکسو کننده ها: تبدیل کنونی به جریان AC به DC – جریان AC تولید شده توسط سیم پیچ های تحریک و تبدیل آن به جریان DC را اصلاح می نماید. این جریان DC تغذیه روتور/ آرماتور گشته که به ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوارد بر روتور / آرماتور می گردد.

روتور / آرماتور: تبدیل جریان DC به ولتاژ AC، روتور / آرماتور در حال حاضر باعث افزایش ولتاژ AC در سراسر سیم پیچ های استاتور ژنراتور می شود که در حال حاضر به عنوان یک افزایش دهنده ولتاژ خروجی AC می باشد.

 سیستم های خنک کننده و اگزوز

سیستم خنک کننده

استفاده مداوم از دیزل ژنراتور باعث گرم شدن اجزای مختلف آن می شود. ضروری است که سیستم خنک کننده و تهویه گرمای تولید شده توسط دیزل ژنراتور را به خارج هدایت کند.
گاهی اوقات از آب به عنوان خنک کننده برای دیزل ژنراتور استفاده می شود ، اما این امر عمدتا به شرایط خاص مانند دیزل ژنراتورهای کوچک در کاربردهای کم ظرفیت یا واحدهای بسیار بزرگ بیش از 2250 کیلووات به بالا محدود می شود.

از هیدروژن گاهی برای خنک سازی سیم پیچ استاتور برای دیزل ژنراتورهای بزرگتر استفاده می شود. هیدروژن در جذب گرما از سایر مبرد بهتر است.
بررسی سطح خنک کننده برای دیزل ژنراتور به صورت روزانه ضروری است. سیستم خنک کننده و پمپ آب باید بعد از هر 600 ساعت تمیز شود و فیلتر هوا باید بعد از هر 2400 ساعت کارکرد دیزل ژنراتور تمیز شود. دیزل ژنراتورها باید در فضای باز و در محلی با تهویه نگهداری شوند. فضای استاندارد حداقل 3 فوت در هر طرف دیزل ژنراتور با در نظر گرفتن جریان آزاد هوا.

سیستم اگزوز

دود اگزوز منتشر شده از یک دیزل ژنراتور حاوی مواد بسیار سمی است و باید به درستی مدیریت شود. بنابراین ، نصب سیستم اگزوز مناسب برای گازهای خروجی ضروری است.
لوله های اگزوز معمولاً از چدن ، آهن ملایم یا فولاد ساخته می شوند. لوله های اگزوز معمولاً با اتصال انعطاف پذیر به موتور دیزل متصل می شوند و انتهای اگزوز دیزل ژنراتور در فضای باز گسترش می یابد. شما باید مطمئن شوید که سیستم اگزوز دیزل ژنراتور شما به تجهیزات دیگر متصل نیست.

سیستم های روانکاری دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور متشکل از تعداد زیادی از قطعات متحرک است ، از سیستم روانکاوی برای افزایش عمر قطعات و اطمینان از عملکرد صحیح دیزل ژنراتور مراقبت کرد. سطح روغن در مخزن روانکاوی باید هر 8 ساعت کارکرد دیزل ژنراتور بررسی شود. همچنین باید مراقب نشتی روان کننده ها باشید و همچنین روغن را هر 500 ساعت از کارکرد دیزل ژنراتور تعویض کنید.

شارژر باتری

شارژ باتری توسط دیزل ژنراتور باید با دقت بسیار بالا و متناسب با ولتاژ آن انجام شود. اگر عقربه ولتاژ خیلی کم باشد ، باتری ها در حال شارژ شدن هستند. اگر عقربه ولتاژ شناور خیلی زیاد باشد ، عمر باتری را کاهش می دهد. شارژرهای باتری معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند تا از خوردگی جلوگیری کنند.

ولتاژ DC خروجی شارژر باتری 2.33 ولت در هر سلول است که یک ولت متر دقیق برای باتری های اسید سرب است. شارژر باتری DC به ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور متصل است.

کنترل پنل دیزل ژنراتور

این یک رابط کاربری دیزل ژنراتور است و شامل ابزارهای مدیریت و کنترل مانند پریز برق و کنترل ولتاژ است. تولید کنندگان مختلف دیزل ژنراتور انواع کنترل پنل ها را برای کنترل آسان دیزل ژنراتورها تولید می کنند که برخی از آنها در زیر ذکر شده است.

تنظیمات روشن و خاموش دیزل ژنراتور: پانل های کنترل خودکار شروع به کار می کنید با قطع شدن برق ، دیزل ژنراتور را به طور خودکار فعال کنید.
موتور سنج: پارامترهای موتور دیزل را نمایش می دهد. پارامترهای مهمی مانند فشار روغن ، دمای خنک کننده ، ولتاژ باتری ، سرعت چرخش موتور دیزل و به موقع. اندازه گیری و کنترل مداوم این پارامترها به شما امکان می دهد هنگام عبور از سطح استاندارد ، دیزل ژنراتور را خاموش کنید.
ژنراتور سنج: همچنین دارای یک صفحه کنترل ژنراتور برای اندازه گیری جریان خروجی و ولتاژ و فرکانس دیزل ژنراتور است
سایر کنترل ها: سوئیچ انتخاب فاز ، سوئیچ فرکانس و کنترل موتور سوئیچ (حالت اتوماتیک)

شاسی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها قابل حمل یا ثابت هستند ، به طور کلی تمام تجهیزات فوق بر روی سکو یا شاسی قرار می گیرند.

ماندگاری ژنراتورهای دیزلی

با توجه به اینکه ژنراتورها با حداکثر سرعت 1800 دور در دقیقه کار می کنند و توسط آب خنک می شوند ، استاندارد آنها از ژنراتورهایی که در 3600 دور در دقیقه کار می کنند و توسط هوا خنک می شوند ، استاندارد ترند. در واقع ، اگر از این دستگاه به مدت 4 ساعت در روز استفاده کنید ، در حدود 14 سال طول می کشد تا نیاز به خدمات اولیه آن یعنی حدود 20 هزار ساعت را پیدا کنید.

ساعات سرویس دوره ای روغن و فیلترهای دیزل ژنراتور بین 150 تا 300 ساعت است ، اما فشار باید کنترل شود. کل عمر یک دیزل ژنراتور ، اگر در بهترین حالت استاندارد استفاده شود ، حدود 50000 ساعت است ، اما باید توجه داشت که همه اینها تقریبی است و زمان خاصی برای آن مشخص نشده است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

لطفا دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش و پاسخ


اگر سوالی دارید بپرسید

login-user

نام خود را وارد کنید

شماره موبایل خود را وارد کنید

02:00

login-user

شماره موبایل خود را وارد کنید

02:00

ثبت نام